Bayrama 1,5 ay kala kurbanlık fiyatları netleşti
Kurban Bayramı’na sayılı günler kala hayvan pazarları kurulmaya başlandı. Kurbanlık fiyatlarının da netleştiği Pazar ve ahırlarda fiyatlar vatandaşları düşündürdü. Ortalama fiyatlar vatandaşın cebini yaktı.

Detayı gorsele dokunup diğer sayfadan okuyunuz
Yaklaşmakta olan Kurban Bayramı, her yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaşların heyecanla beklediği bir döneme işaret ediyor. Ancak bu kez, bayram öncesinde kurbanlık fiyatlarında yaşanan artış dikkat çekiyor. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için belirlenen canlı kilogram fiyatları, önceki yıllara göre ciddi bir yükseliş gösterdi. İşte detaylar...
Büyükbaş hayvanlar için 280 ile 340 TL, küçükbaş hayvanlar için ise 250 ile 300 TL arasında değişen fiyatlar, vatandaşların bütçesini zorlayacak gibi görünüyor...
Kurbanlık fiyatlarındaki bu artışın arkasında, genel olarak et fiyatlarındaki yükselişin etkili olduğu belirtiliyor. Bu durumda, küçükbaş hayvanlar 13 bin ile 20 bin TL arasında, büyükbaş hayvanlar ise 20 bin ile 30 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulacak. Ancak bu yıl, geçmiş yıllara göre satış miktarında bir düşüş beklentisi var.
Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği Başkanı Ahmet Yücesan, pandemi etkisiyle arz-talep dengesindeki bozulmanın kurban satışlarını da etkilediğine dikkat çekiyor. 2019'dan bu yana satışlarda yaklaşık yüzde 20'lik bir azalma yaşandığını belirten Yücesan, kurban fiyatlarının da geçen yıla oranla yüzde 80-90 oranında arttığını ifade ediyor.

Kurban Bayramı'nda kesilecek kurbanların etinin nasıl dağıtılacağı da önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. İbadetin doğru bir şekilde yerine getirilmesi için kurban etinin adil bir şekilde paylaştırılması gerekiyor.


Üçte biri fakir fukaraya, üçte biri akraba, komşu ve tanıdıklara, üçte biri de ev halkına nafaka ve yiyecek olarak paylaştırılması gerektiği hatırlatılıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir