Damar tıkanıklığı nedir? Damar tıkanıklığı belirtileri ve tedavisi
Damar tıkanıklığı, bir kan damarının genellikle damar sertliği ya da bir pıhtı nedeniyle tıkanmasıdır. Tıkanıklığa neden olan pıhtı, sıklıkla damarlarda aterosklerotik plaklar nedeniyle daralmış bölgelerde gelişir. Fakat damar tıkanıklığı sadece bir pıhtı tarafından oluşturulmuş olan bir tıkanıklığı tanımlamak için kullanılamaz. DEVAMI DİĞER SAYFADA
Tıkanıklığa başka faktörler de neden olmuş olabilir. Tıp literatüründe vasküler oklüzyon olarak bilinen rahatsızlık atardamarda ya da toplardamarda gelişebilir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte damarların duvarında ortaya çıkan

Yaşın ilerlemesiyle birlikte damarların duvarında ortaya çıkan esneklik kaybı hipertansiyon, damar sertliği, hiperkolesterolemi, diyabet, obezite gibi hastalıkların da katkısıyla damarlarda tıkanıklık oluşumunu kolaylaştırır. Obezite rahatsızlığı olan hastalar obezite cerrahisinde, görünüm, yağ dokusu ile ilgili problemler, incelme için ise vaser liposuction yöntemlerine başvurabilir.
Sedanter yaşam, sigara kullanımı ve sağlıksız beslenme gibi faktörler damar tıkanıklığını tetikler. Belirtiler tıkanıklığın geliştiği damara göre değişiklik gösterir. Örneğin beyin damarı tıkanmışsa kol ve bacaklarda kuvvet kaybı, hissizlik, uyuşma, konuşma sorunları gibi belirtiler görülürken; koroner arter hastalığı olarak bilinen kalp damarlarında tıkanıklık göğüs ağrısı, sol kolda ağrı, uyuşukluk gibi şikâyetlere neden olur. Tedavide birincil olarak sağlıklı beslenme, fazla kiloların verilmesi, sigaranın bırakılması, düzenli egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri önerilir. Gerekli durumlarda ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale ile tıkalı damar açılır.

Damar tıkanıklığı nedir?
Damar tıkanıklığı damar duvarının iç tarafında yağ kalıntıları, kolesterol artıkları gibi madde birikimi nedeniyle tıkanıklık gelişmesidir. Beyin ve kalp damarlarında ortaya çıktığında hayatı tehdit edebilen sonuçlara neden olabilir. Sıklıkla son damardaki daralma son evreye kadar belirti vermediğinden kalp krizi, inme gibi ciddi rahatsızlıklara neden olur.

Damar tıkanıklığı neden olur? Damar tıkanıklığı neden olur? Damarlarda tıkanıklık oluşumunda en önemli faktör, damarların esneklik ve iç yüzeylerindeki pürüzsüzlüğün kaybına neden olan aterosklerozdur. Damar sertliği olarak da bilinen ateroskleroz gelişimini tetikleyen çeşitli faktörler vardır. Bu faktörlerden bazıları; Aşırı kilolu olmak, Sigara kullanımı, Hipertansiyon, Hiperkolesterolemi, Diyabet, Hareketsiz yaşam tarzı, Doymuş ve trans yağlar açısından zengin sağlıksız beslenme şekli, Ailede ateroskleroz öyküsü, İleri yaş olarak sıralanabilir. Damar tıkanıklığı belirtileri nelerdir? Belirtiler tıkanıklığın geliştiği damara göre şekillenir. Kalp damarlarında tıkanıklık ortaya çıkarsa; Göğüs ağrısı: Göğüs ağrısı sıklıkla basınç tarzındadır ve boyun, çene, kol ve sırtın sol tarafında da yansıyan ağrı şekilde hissedilir. Nefes darlığı Kalp krizi: Damar tamamen tıkandığında kalp kasları beslenemez. Beslenemeyen kasta nekroz yani doku ölümü ortaya çıkar. Acil tedavi gerektiren, ölümcül olabilen şiddetli bir sağlık sorunudur. ​​​​​​Beyin damarı ve şah damarı tıkanıklığında görülebilen belirtiler; Ani görme kaybı Bulanık görme Vücudun bir yarısında uyuşma, karıncalanma, kuvvet kaybı ve hissizlik Yürüme güçlüğü Denge bozukluğu Bilinç bulanıklığı Konuşma bozukluğu Baş dönmesi Şiddetli baş ağrısı Yutma güçlüğü Hafıza problemleri ​​​​​Bacak damar tıkanıklığında görülen belirtiler; Uylukta, baldırda ya da bacakta başlangıçta yürümekle ortaya çıkan kramp şeklinde ağrı İleri aşamada istirahat durumunda da ağrı Yürüme güçlüğü Merdiven çıkmada güçlük Ayaklarda soğukluk ve morarma Ayaklarda ve bacaklarda geçmeyen yaralar Kangren Toplardamar tıkanıklığında görülen belirtiler; Bacakta şişlik, kızarıklık, ısı artışı ve ağrı Bacak derisinde parlama, kıllarda dökülme Ayak bileklerinde mavi-mor varisler Ayak bileğinde yaralar ve cilt renginde koyulaşma Kalp damar tıkanıklığı Kalp damar tıkanıklığı, kalbe oksijen bakımından zengin kan götüren ve kalbi besleyen atardamarda tıkanıklık gelişmesidir. Koroner arterler olarak bilinen bu damarlarda tıkanıklık oluşumuna koroner arter hastalığı denir. Genellikle damar duvarında kolesterol içeren birikintiler yani aterosklerotik plaklar ve iltihap oluşumu koroner arter hastalığından sorumludur. Plak oluşumu koroner arterleri daraltır ve dolayısıyla kalbe giden kan akışını azalır. Kalp kaslarına giden kan akımındaki azalma; göğüs ağrısı (anjina), nefes darlığı, sol kolda ağrı veya diğer koroner arter hastalığı belirti ve bulgularına neden olur. Tam bir tıkanıklık kalp krizine yol açabilir. Koroner arter hastalığı genellikle çok uzun bir süreçte yavaş yavaş gelişir. Bu sebeple hasta damarda ciddi bir tıkanıklık gelişmeden veya kalp krizi geçirene kadar herhangi bir belirti hissetmeyebilir.

Tıkalı Damarları Açan Doğal Tarif
Malzemeler 8 diş sarımsak 4 – 5 cm lik bir parça zencefil 3 litre su 8 limon.

Hazırlanışı Limonları güzelce dilimleyin ve ardından limon dışındaki diğer tüm malzemeleri hafif koyu bir kıvam elde edinceye kadar blender da karıştırın. Karışımı bir tencereye alın ve karıştırarak kaynatın. Ardından şişeleyip yemeklerden 2 saat önce tüketin. Düzenli egzersiz ile birleştirildiğinde, sonuçlara inanamayacaksınız.


Bunlar da İlginizi Çekebilir