ATM’den para çekerken bunu görürseniz dikkat! Başınız yanabilir

Son dönemlerde ATM'lerde yapılan dolandırıcılık vakaları arttı. Kurulan düzenekler sayesinde kimse anlamadan işlerini halledebiliyorlar. Bu durumu sizler için derledik. Detaylar haberimizin devamında.
Günlük hayatımızda sık sık para çekmek için atm’leri kullanırız. Ancak son zamanlarda ATM’lerde bulunan gizli tehlikenin farkında mısınız? işte ATM’den para çekerken dikkat etmeniz gereken detaylar.

ATM'lerde işlem yaparken çok dikkat etmek zorundasınız
Her gün birçok insan mutlaka para çekmek veya yatırmak için ATM'lerde işlem yapıyor. Kimi emekli maaşını çekiyor kimi kredisini yatırıyor kimi de eşine dostuna para gönderiyor. Son zamanlarda artan dolandırıcılık vakaları yüzünden birçok insanın birikimi, emeği bütün ihtiyacı gidebiliyor. Dolandırıcılar öyle düzenekler kuruyor ki bu işe harcadıkları çabayı bilime harcasalar dünyaca ünlü bilim insanı olurlar. Hal böyle olunca da asıl mesele biz kendimizi bu dolandırıcılardan nasıl koruyacağız? Haberimizin devamında yer alan düzeneklere dikkat edin ve işlem yaparken şifrenizi saklayarak girin. İlk önce ATM'yi kontrol edin.

Detaylar galerimizde...
Şu an gördüğünüz fotoğraftaki aparat aslında çok sıradan gözüküyor.
Atm ekranının hemen altında duran bu aparat büyük tehlike arz ediyor.
Tehlikeyi anlamak için, ATM ekranının altındaki duran aparatı hafifçe kendinize doğru çekin.
Zaten kolayca elinizde kalıyor. Peki içinden ne çıkıyor dersiniz?
Uzun saatlerce aktif halde kalarak girdiğimiz tüm şifreleri kaydediyor.
İçinden gizli bir kamera çıkıveriyor.
Gücünü de telefonlardan alışık olduğumuz batarya cihazlarından sağlıyor. Bu aparatın hemen arka yüzünde CD kart bulunuyor; yani kaydedilen veriler bu hafıza kartına depolanıyor.
Kartı yerleştirdiğimiz bu bölümde, aslında çok tehlikeli. Kart takılan bölümü sallayıp sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Orjinali yerinden oynamaz ve sahtesinden kolayca ayırt edilebilir.
Anlamak için parçayı hafifçe bu parçayı da kendimize çekiyoruz.
Yerinden çıkıyorsa dikkat. Bu da bir düzenekmiş; birebir kopyalamışlar meğer. Bu düzeneği dışarıdan bakıldığında gerçeğinden ayırmak oldukça zor. Tersine çevirip bakıyoruz ve içinde bakın ne çıkıyor? Gizli bir kamera sistemi daha. bu sistemde kart bilgilerimizi birebir kopyalıyor! böylece vatandaşların yapabildikleri her şeyi bu çalınan bilgilerle yapabiliyorlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir