Güncel DESTEK
Yumuşatıcı Değil Sadece Bir Miktar Dökün.. Ayrıntılar Haberin Detayındadır… HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN FOTOĞRAFIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ.A
YUMUŞATICI DEĞİL
SADECE BİR MİKTAR DÖKÜN
BAKIN NEYE SEBEP OLUYOR


Çamaşır yıkamak bazı durumlarda sinir bozucu olabiliyor. Fakat yıkandıktan sonra çamaşırlarınızın kokusu tüm sinirinizi alıyor. Bazıları ise çamaşırları hatalı modda yıkadığından kaynaklı çamaşırlar mahvolabiliyor.

Keşke değişik hususlar üstüne binlerce kitap varken,çamaşırı doğru yıkamak üstüne bir ansiklopedi olsa diyor insan.Genelde herkes kıyafetlerdeki etiketlerdeki tavsiyeye göre ayarlar çamaşır makinesinin derecesini.

Fakat bazı durumlarda tavsiye edilen derece yıkamanıza karşın kıyafetlerinizin tam olarak temizlenmediğini düşünürsünüz.Eğer siz de bu tür bir mesele yaşıyorsanız eski fakat etkili bir yöntemle probleminizi çözebilirsiniz.

Öğreneceğiniz yöntemle bundan sonra kıyafetleriniz hem güzel yıkanacak hem de parlayacak. İşin sırrı beyaz sirke. Kıyafetleriniz üzerinde olağanüstü etkileri var.
1- Kalıcı lekeleri çıkarır:

Lekesi çıkmayan kıyafetinizi evvelce soğuk suda elinizle yıkayın. Daha sonra lekenin üstüne beyaz sirke dökün. Bundan sonra ise kıyafetinizi normal şekilde çamaşır makinesinde yıkayın. Sonucu görünce şaşıracaksınız.

2- Koku giderir:

Eğer kıyafetlerinizden sigara ya da istenmeyen kokular çıkmıyorsa, yumuşatıcı kısmına beyaz sirke dökün. Kıyafetinizde koku kalmayacak.

3- Kıyafetlerinizi ilk durumuna döndürür:

Bazı kıyafetler, gereçleri sebebiyle tez eskirler. Yine yumuşatıcı kısmına beyaz sirke dökerek kıyafetlerinizi ilk aldığınız duruma döndürebilirsiniz.
4- Evcil hayvanların tüylerini çıkarır:

Arada sırada çamaşırlarımızı yıkadığımız durumda evde kedi ya da köpek besliyorsak onların tüylerinin hala kıyafetlerimizde kaldığını görürüz. Bunun amacıyla de gene beyaz sirke kullanabilirsiniz.

5- Koltukaltı lekelerini çıkarır:

Arada sırada hatalı deodorant seçimi sebebiyle koltuk altımızda beyaz lekeler kalabilir. Yumuşatıcı kısmına beyaz sirke dökün ve neticesi kendi gözlerinizle görün.

6- Deterjan kalıntılarını çıkarır:

Arada sırada çamaşırlarımızı yıkadıktan sonra çamaşırların üzerinde deterjan izi kalır. Bunun amacıyla yumuşatıcı kısmına yarım su bardağı beyaz sirke dökün ve kıyafetlerinizin deterjan kalıntılarından arındığını kendi gözlerinizle görün.


7- Çamaşır makinesini temizler:

Arada sırada dilediğiniz kadar kusursuz ve hatasız şekilde kıyafetlerinizi yıkayın gene de kıyafetlerinizde garip bir koku kalır. Bunun sebebi ise çamaşır makinenizin pis olmasıdır. Bunun içersinde gene beyaz sirke kullanabilirsiniz. Umarız ki beyaz sirkenin oluşturduğu mucizelerden sizler de yararlanabilirsiniz.

Tabi işin tek sırrı beyaz sirke değil, husus bembeyaz, kar beyaz çamaşırlar ise diğer yöntemler de var. Aşağıdaki püf noktaları işte tam da bunun amacıyla!

Eğer çamaşırlarınız hem bembeyaz olsun hem de hijyenik koksun istiyorsanız tek yapmanız lüzumen şey alttaki karışımları hazırlamak ve yıkama suyuna eklemek.

Özellikle meyve suyu ve yemek lekelerini beyaz kıyafetlerden çıkarmak son derece zordur. Arada sırada en pahalı çamaşır deterjanları ve temizleyiciler bile işe yaramaz. O kadar para verdiğiniz, değer verdiğiniz ürünleri de bu şekilde lekeliyken kullanmaz olmaz. O vakit buna bir çözüm bulmak şart.


Bunun amacıyla diğer yöntemler de var. Hem de şunlar evde hazırlayabileceğiniz çok basit ve basit yöntemler. Marketlerden aldığınız deterjanlar gibi kimyasal madde de içermiyor. Bu yüzden çok daha sıhhatli ve aynı vakitte da ekonomik.

Aşağıdaki ipuçlarını uyguladıktan sonra çıkmayan zorlu lekeler amacıyla bundan sonra endişelenmenize lüzum yok. Hepsi geleneksel ve basit yöntemler.


Karbonat:

4 litre su ve 1 bardak karbonatı karıştırın. Çamaşırları bu karışıma yatırın. Kıyafetler bir kaç dakika içersinde eski renklerine dönecektir. Neticelere inanamayacaksınız.

Karbonat beyaz giysilerinizi parlatmanın yanı sıra, renkli kumaşların görünümünü geliştirir ve giysilerinize zarar vermeden kötü kokuları ortadan kaldırır.

Karbonat, aynı vakitte çamaşır yıkamak amacıyla sarfedilen suyu da yumuşatır. Buna ek olarak, bol miktarda köpük oluşumunu teşvik eder.

Ön yıkama esnasında sıcak yerine soğuk suyla yıkarsanız, renkleriniz daha parlak olur ve beyazlar daha beyaz görünür. Aynı vakitte kusursuz de bir yumuşatıcıdır. Durulama döngüsüne yarım bardak karbonat ek edin yeterli.


Limon ve sirke:

Bu karışım da kusursuz bir leke çıkarıcıdır. Tek yapmanız lüzumen limon suyu ve sirkeyi deterjana eklemek ve çamaşırlarınızı her vakitte gibi yıkamak. Bu tekniğin kokusu biraz keskin olsa da lekeleri etkili bir şekilde çıkarır.

Ucuz olması, her vakit ellerinizin altında olması da sirkeyi temizliğe dahil etmeniz amacıyla mükemmel bir düşünce olabilir. İnanın ki konvansiyonel temizlik malzemelerinden daha az bir temizlik olmuyor sirke ile oluşturulan temizlik.


Aynı vakitte sirke natural temizlikte tercih edilen bir yumuşatıcıdır. Zararsız bir madde olmasının beraberinde aynı vakitte durulama esnasında sabun kalıntılarını da temizler.

Renkli gömlekler yıkanmadan evvelce 1-2 saat sirkeli suda bırakılırsa renkleri daha canlı olur. Sonra çıkartıp asın, kurusun.

Daha sonra yıkayın. Sirke, boyayı kendine hapsedecektir. Bu prosedür kıyafetlerinizin rengini eskiyinceye kadar muhafaza edecektir.

Aspirin:

Bir leğen suya 6 aspirin kırın. Çamaşırları bu karışıma yatırın ve 30 dakika bekletin. Sonra çamaşırları normal deterjanınızla yıkayın, lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Beyaz çamaşırların yıpranmasını önlemek amacıyla deterjanla eş güdümlü aspirin tercih edilmektedir. Aspirin çamaşırların beyazlamasını ve lekerin çıkarılmasına yardımcı olur.


Kan lekesi çıkarmak amacıyla ise kıyafetlerinizi yıkamadan evvelce 2 saat aspirinli suda bekletebilirsiniz. Suyun sıcak olmaması önemlidir.

Sıcak su kandaki proteinlerle etkileşime geçerek lekelerin çıkmasını zorlaştırır. Soğuk su tercih edin.

KAYNAK:acilensatiyorum.com.tr

Bunlar da İlginizi Çekebilir