Kurban Bayramı’nda bunları sakın yapmayınız! Yasak geldi… Haberin devamını okumak için görsele DO’KUNUNUZ veya TI’KLAYINIZ
Kurban Bayramı için doğu illerinden hayvan sevkiyatı düşerken hayvan popülasyonu için oldukça önemli bir faktör olan dişi düvelerin sayısı oldukça dikkat çekiyor. Bayramda erkek hayvanın az olması nedeniyle dişi düveye olan talep, et ve süt üretimini etkileyebilir.
Kurban Bayramı’na az bir süre kala hem besiciler hem de vatandaşlar son hazırlıklarını tamamlamaya başladı. Bu yıl bayramda doğu illerinden gelen hayvan sevkiyatı yüzde 25’in üzerinde azalırken, yapılan sevkiyatlarda en doğurgan döneminde olan dişi hayvanların fazlalığı dikkat çekiyor. Kurban Bayramı için kesilen dişi düveler, hem hayvan popülasyonunu hem de et ve süt ürünlerinin üretim ve fiyat artışını etkileyebilir.
Dünya Gazetesi’nin haberine göre, kurbanlık için dişi düve kesiminin hayvan popülasyonunu etkilemesinden endişe duyan temsilciler, önüne geçilmesini talep ediyorlar. Büyükbaş kurbanlık fiyatları geçen yıl 40 bin liradan başlarken, bu yıl ise en düşük 75 bin liradan; küçükbaş hayvanın ortalama fiyatı ise 9 bin TL’den başlıyor.

Aşkale Ziraat Odası Başkanı Selçuk Güney, geçen yıl oranla sevklerde çok büyük düşüşün olduğunu söyledi.
Bölgelerinde erkek hayvanın çok az olduğunu belirten Güney, doğurganlık dönemindeki dişi düvelerin kesilmesinin kanunca yasak olduğunu hatırlatarak, “O yüzden dişi hayvana geçişler var. Büyük ihtimalle dişi hayvan kurbanlık olarak kesecekler ve iyice hayvancılığı yok edecekler. Normalde dişi hayvan kesmek yasak, ama hem yasaklayıp hem de nasıl keseceklerini yöntemi ürettiklerinden dolayı o da var.
Memlekette şu anda en büyük sıkıntısı hem annenin yokluğu hem de dananın yokluğu. Fiyatlar ise piyasa yüksek, en düşük 75 ile 80 bin lira civarında satılıyor. En yükseği ise 180 bin lirayı buluyor. Dişi hayvan kestirmek için hayvanın besili olduğunu ve damızlığa uygun olmadığını veterinerden rapor alarak kesiyor. Dişi hayvan kesimi erkeğe göre yüzde 50’nin üzerine çıkar diye düşünüyorum. Yani 100 tane kurbanlık hayvan kesilecekse yaklaşık yüzde 60’ı dişi hayvan çıkar.’’ dedi.

Kaynak : Odatv.com dunya.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir