Yemek yedikten sonraki karın şişliği normal bir durum olabilir ancak aç olduğunuzda bile bu problemi yaşıyorsanız altta yatan nedenler olabilir.

Karın şişliği neden olur? Karın şişliği neden olur? 6 önemli sebebi var Göbek yağı sandığınız karın şişliği aslında başka bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte aç olduğunuzda bile şişmiş bir karın ve bazen yanında karın ağrısının da eşlik ettiği durumla mücadele ediyorsanız karın şişliği neden olur mutlaka bilmelisiniz.İşte karın şişkinliğinin bilmeniz gereken 6 yaygın nedeni.


Sindirim Sorunları


HABERİN DEVAMI İÇİN GÖRSELELRE TIKLAYINIZ
Bu, karın şişkinliğinin en büyük tetikleyicisidir. Çölyak hastalığı ve hassas bağırsak sendromu (HBS) gibi sindirim sistemi ile ilgili bozukluklar, midede ve bağırsakta gaz birikmesi nedeniyle şişkinliğe neden olur.


Ödem

HBS'li kişiler bir gecede bir beden büyüyebilirler. Doktorlar, semptomların akşamları daha kötüleşme eğiliminde olduğunu söylüyorlar. Yapılan araştırmalar, işlenmiş tahıl tüketiminin azaltılmasının, şişkinlik ve HBS semptomlarını azaltabileceğini gösteriyor. Probiyotik açısından zengin gıdaların tüketiminin artırılması da faydalı olabilir.


Ödem
Vücut fazla sıvıyı tuttuğunda karnınız şişebilir. Vücutta su tutulmasının nedenleri arasında; yüksek sodyum tüketimi, susuz kalma, menstrüasyon veya hareketsizlik sayılabilir. Egzersiz yapmak, susuz kalmamak ve potasyum alımını arttırmak, vücutta su tutulmasını azaltmaya yardımcı olur.


Besin allerjileri
Belli yiyecekleri yedikten sonra kendinizi şişmiş mi hissediyorsunuz? Bazı insanlar, bazı gıdalara o kadar alerjiktir ki, bu gıdaları yedikten sonra hamile gibi görünürler. Karın şişkinliği ile sıklıkla bağlantılı olan gıdalar arasında mısır, buğday, gluten, soya, yumurta, şeker ve süt bulunur. Şişkinliği tetikleyen gıdaları fark etmek için bir gıda günlüğü tutun. Bu gıdalardan uzak durmak, şişkinlik ve sindirim bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.


Adet DöngüsüMenstruasyonun su tutma ve kabızlığa neden olduğu biliniyor. Ayrıca, adet döngüleri hormonlarınızı etkiler ve şişkinliği artırır. Adet döngüsü öncesinde, sırasında ve sonrasında kadınların şişkinlik yaşaması yaygın bir durumdur. Ne yazık ki bu durumlardaki şişkinliği önleyemezsiniz. Sadece susuz kalmamaya ve yüksek sodyum tüketiminden kaçınmaya dikkat edin.


Stres

Stres, sindirim sisteminin işleyişini engelleyebilir ve göbek şişkinliğinin tetiklenmesine neden olabilir. Yemek sırasında stresli olmanız da şişkinliği daha da kötüleştirir. Dikkatle ve farkındalık içinde yemek yemeye çalışmak stresinizi azaltacaktır. Yemek yerken TV, dikkat dağıtıcı konuşmalar ve telefon gibi dikkati dağıtan faktörlerden kaçınınÇok hızlı yemek
Çok hızlı yediğimizde gaz oluşturan havayı yuttuğumuzu biliyor muydunuz? Bu hava mideye sıkıştığında şişkinliği tetikler. Ayrıca, hızlı yemek yediğimizde yiyeceklerin düzgün şekilde parçalanmadığını da hatırlatmakta fayda var. Bu da yiyeceklerin sindirilmek için midede daha fazla kalacağı anlamına gelir. Yavaş yemek, şişkinlik ve aşırı yemeyi önler.
Limon Kabuğu Kullanarak Eklem Ağrılarınızdan Kurtulun,Limon kabuğu acımsı tadından ötürü oldukça fazla sevilip tüketilmese de, limonun içerdiği faydalı bedin maddelerinin derhal hemen yarısı limon kabuğunda bulunmaktadır.

Limon kabuğunu çöpe atıp limon suyunu ve meyvesini tüketirken aslen limon kabuğu ile beraber sıhhat için faydalı, hatta eklem ağrılarını ortadan kaldıracak bir oldukça besin maddesini de çöpe atmış oluyoruz.

Limon kabuğunda bulunan esans yağları, k’an damarlarını rahatlatır ve eklemlerdeki ağrıları mühim ölçüde azaltır. Aynı zamanda iltihap sökücü etkisiyle de mühim bir gıda deposudur.
Limonun kabuğu, k’an damarlarını yatıştıran ve anti-iltihap özelliklere sahip zengin özlü yağlarla doludur. Sinir ağrısını yok etmek için mükemmeldir.
Eklem ağrıları için limon kabuğu
Eklem ağrıları için limon kabuğu
Doğal sızma zeytinyağı

2 adet büyük boy organik limon

Kapaklı minik bir kavanoz


Temiz bir sargı bezi

HAZIRLANIŞI


HAZIRLANIŞI
:Limonun kabuklarını s’oyup kavanoza alalım ve kabukların üzerini tamamen örtecek biçimde zeytinyağı ekleyelim. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp bu karışımı 2 hafta bekletelim. 2 haftanın nihayetinde bu karışımı sargı bezine döküp ağrı çektiğiniz bölgenin üstüne yerleştirin.

Bu uygulamadan en çok verim almak için gece uygulamanız önerilir.Limon kabuklarını kavanozun içerisine koyun ve kabukları tamamen kaplayacak kadar zeytinyağı ekleyin.. Kavanozu sıkıca kapatın ve karışımı iki hafta beklemeye alın. Sağlık için sevdiklerinizle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bunlar da İlginizi Çekebilir