Ünlü televizyoncu Metin Uca’nın ölümünün ardından ortaya çıkan vasiyetinde “yakılarak ölmek istiyorum” demesi, Metin Uca ateist miydi sorusunu akıllara getirdi. İnternet kullanıcıları Metin Uca ateist miydi sorusunun cevabını ararken, Ateizm Derneği’nin konu hakkındaki açıklaması hayli dikkat çekti. Metin Uca'nın cesedi yakılacak mı? İşte cevabı:,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
KAZA GEÇİRMİŞTİ Ünlü televizyon programcısı ve sunucu Metin Uca, geçtiğimiz günlerde Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde trafik kazası geçirmiş, Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı. Bir süredir yoğun bakımda tedavisi süren Uca, gece saat 01.30 sıralarında hayatını kaybetti. İŞTE O VASİYET Vefatının ardından Metin Uca’nın vasiyeti gündeme geldi. Uca bir TV programında açıkladığı vasiyetinde, öldükten sonra cesedinin yakılmasını ve küllerinin de İstanbul Boğazı’na serpilmesini istemişti. Uca vasiyetini şöyle ifade etmişti: "60 yaşındayım ve yalnızım. Aman bana bir şey olursa diye bir kadınla birlikte olma taraftarı değilim. Bu o kadına haksızlık olur. Kendi adıma yetmeye çalışıyorum. Ölümden de korkmuyorum. Güzel öleceğimi düşünüyorum. Burası özgür bir ülke olsa yakılarak ölmek isteyenlere de saygı duyulurdu. Ama ne yazık ki böyle bir şansımız yok. Yakılarak ölmek ve küllerimin de İstanbul boğazından serpilmesini istiyorum. Ne yazık ki böyle bir şansım yok. İki yüzlü cenaze törenlerini istemediğim için yakılarak ölmeyi çok istiyorum. Umarım dostlarım ve bu konuda bıraktığım vasiyet çerçevesinde bunu yaparlar. Tören istemiyorum çünkü. Hatırlanmak istemiyorum.
METİN UCA ATEİST MİYDİ? Ünlü sunucunun vasiyetinde “yakılarak ölmek istiyorum” demesi, Metin Uca ateist miydi sorusunu akıllara getirdi. İnternet kullanıcıları Metin Uca ateist miydi sorusunun cevabını ararken, Ateizm Derneği’nin konu hakkındaki açıklaması hayli dikkat çekti. ATEİST TV’DEN PAYLAŞIM Metin Uca’nın ateist olup olmadığı konusunda açık bir beyanı bulunmazken, ölümünün ardından Ateist TV’den yapılan bir paylaşım anlamlı bulundu. Twitter’da Ateist TV hesabından “Sevgili Metin Uca, iyileşti aramıza dönüyor derken son büyük oyununu sahneledi ve aramızdan ayrıldı. Umarız ki vasiyetindeki gibi küllerinin İstanbul Boğazı’nda serpilmesine izin verilir!” açıklaması yapıldı. YAKMA FIRINI TALEBİ Bu arada, öldükten sonra gömülmek değil yakılmak isteyenlerin genelde ateistler olduğu biliniyor. Nitekim Türkiye’deki Ateizm Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden krematoryum (yakma fırını) talebinde bulundu.
YAKILMAK İÇİN İMZA KAMPANYASI DÜZENLEDİLER Ateizm Derneği “Bir krematoryum kurulsun ve yakılarak defnedilmek isteyenlerin istekleri dikkate alınsın. Herkes gömülmek zorunda değil” talep ve görüşüyle kampanya düzenledi ve buna yaklaşık 5 bin kişi imza verdi. “GÖMÜLMEK ZORUNDA DEĞİLİZ!” Kampanya ile ilgili Ateizm Derneği’nden yapılan “Gömülmek Zorunda Değiliz!” başlıklı açıklama şöyle: “Dünyada pek çok ülkede insanlar vasiyetleri üzerine, öldükten sonra yakılıyor. Türkiye’de de cenazesinin gömülmesini değil, yakılmasını isteyen birçok insan var. Ancak yakma fırını (krematoryum) olmadığı için bu istek karşılanamıyor. Öldükten sonra yakılan kişilerin oranı Japonya’da yüzde 99,85, Hindistan’da yüzde 85, İsviçre ve Danimarka’da yüzde 76, İngiltere’de yüzde 72, İsveç’te yüzde 70, Hollanda’da yüzde 50, ABD’de yüzde 40’tır. Türkiye’de ise herkesin cenazeleri, kendi istediği şekilde değil, belediyenin uygun gördüğü şekilde gömülerek defnediliyor.” “KANUNEN ENGEL YOKMUŞ” Dernek, belediyeden yakma fırını yani krematoryum taleplerini şöyle ifade etti: “1930’da yayınlanmış olan Hıfzısıhha Kanunu talep edildiği ve onay alındığı takdirde belediyelere yakma fırını kurma yetkisi vermiş. Kanunen belediyelerin krematoryum kurması ya da kurdurması konusunda hiçbir engel yok. Belediyeler ise bugüne kadar ‘talep olmadığı’ gerekçesiyle adım atmış değiller. Görünen o ki ancak bizler talep ettiğimiz takdirde belediyeler krematoryum açabilir ya da özel firmalara yaptırabilir. Krematoryum çok pahalı ya da işletmesi zor bir sistem değil.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir