Japon deprem uzmanı uyardı: İstanbul’da 7,9 büyüklüğünde deprem olabilir!
Deprem uzmanı 5 ilimizi uyardı! Hazır olunuz dedi. HABERİ OKUMAK İÇİN GÖRSELE TI/KLAYINIZ VEYA DO/KUNUNUZ
Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye’nin birçok bölgesinde depremlerin beklenmekte olduğunu vurgulayarak vatandaşların deprem konusunda bilinçlenmesi gerektiğini söyledi. Moriwaki ayrıca Türkiye’de deprem eğitiminin yetersiz olduğunu belirtti. Türkiye’nin farklı bölgelerinde depremlerin beklendiğine dikkat çeken Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Doğu Anadolu Fay Hattı’nın kırılmaya başladığını ve bundan sonra Hatay’dan Kıbrıs’a veya denizin iç kısımlarında kırılmalar yaşanabileceğini ifade etti. Ayrıca, Muş, Bitlis, Van, İzmir ve Marmara bölgesinin deprem riski taşıdığını söyledi.
Öte yandan İzmir’de daha önce gerçekleşen depremlerin bölgenin tamamını etkilemediğini ve Ege’de yakın zamanda 6.5 büyüklüğünde bir depremin beklendiğini belirtti.

Türkiye’de deprem eğitimi konusundaki eksikliği vurgulayan Moriwaki, Japonya’da depremlere hazırlıklı yaşadıklarını, hatta anaokullarında bile deprem eğitimi aldıklarını söyledi. Türk toplumunda ise genel olarak panik olduğunu ve bu nedenle deprem eğitiminin önemli olduğunu belirtti.
Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından bölgedeki deprem riskinin azaldığını açıklayan Moriwaki, büyük depremlerin 100-150 yılda bir meydana geldiğini ancak Kahramanmaraş’taki depremin beklenen bir deprem olduğunu ve yerin çok yakınında meydana geldiğini belirtti. Bu nedenle deprem etkisinin büyük olduğunu ifade etti.

İstanbul’da beklenen depreme de değinen Moriwaki, Bursa ve Bandırma gibi bölgelerde uzun süredir büyük deprem olmadığını belirtti. Bu bölgelerde fay hatlarının olduğunu ve bir tanesinin kırılması durumunda 6.8 büyüklüğünde bir depremin meydana gelebileceğini söyledi.

Ancak tüm fay hatlarının aynı anda kırılması durumunda 7.9 büyüklüğünde Erzincan depremi kadar büyük bir depremin yaşanabileceğini ekledi. Bu senaryonun olasılığının düşük olduğunu belirtti ancak mümkün olduğunu ifade etti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir