Kemikleri asıl güçlendiren besin bambaşka çıktı


Sakatlıklar, kırıklar, çatlaklar... Hayat koşuşturmacası içerisinde başımıza türlü felaketler gelebiliyor. Kemik çatlakları ve kırıkları ise hem yaşam kalitemizi düşüren hem de sağlığımızı yakından ilgilendiren bir konu olarak öne çıkıyor. Yaşanan sakatlıklarda doğal yöntemlere de sıklıkla başvuruluyor. Özellikle kırığı iyileştirmede kemik suyundan ve kolajenden sık sık faydalanılsa da o besin her defasında atlanıyor. Kemiklerin asıl dostu olarak görülen, kemik suyundan dahi daha faydalı o besin sayesinde siz de en kısa sürede kırıklarınızın kaynaşmasını sağlayabileceksiniz. İşte o mucize...
Kemik kırık ve çatlakları, en zorlu ve uzun süreli rahatsızlıklar arasında yer alıyor. İyileşmesi zaman alan kırıkların doğru şekilde ve kısa sürede kaynaması için pek çok yöntemden faydalanılabiliyor. Özellikle ilikli kemik suyu gibi doğal çorbalarla geçirilen hastalık sürecinin bilinmeyen bir yardımcısı imdadınıza koşuyor.
YER FISTIĞI


İçeriğinde bulunan flavonoidlerin de yardımıyla kemik sağlığına iyi gelen yer fıstığı, çatlak ve kırıklarda kemiklerinizin kaynamasına yardımcı oluyor. Bu besini sık sık tüketmek, çok daha sağlıklı bir kemik yapısına ve bağışıklığa kavuşmanızı sağlayarak aynı zamanda vücuda sağlıklı yağların girmesini destekliyor.Yer fıstığının yanı sıra kakao, süt ürünleri, siyah çay, havuç, yaban mersini, domates, maydanoz gibi besinleri tüketerek de hızlı iyileşmeyi desteklemek mümkün oluyor.
YOĞURT


En az kemik suyu kadar şifalı olan bir diğer besin de yoğurt. Bu besini tüketerek kalsiyum girişini desteklemek ve sağlıklı, kırılmaz kemiklere sahip olmak mümkün oluyor. Elbette ki dengeli tüketim bu noktada da önem taşıyor.PROTEİN MİKTARINI ARTIRIN


Kemiklerinizin hızlı bir şekilde kaynamasını istiyorsanız gün içerisinde almanız gereken protein miktarının 20-30 gram üstüne çıkmanız gerekiyor. Uzmanlara göre aldığınız protein miktarı iyileşme sürecinizi hızlandırarak çok daha kısa sürede ayağa kalkmanızı sağlıyor.
Herkes şifa kemik suyunda sanıyordu
Kemikleri asıl güçlendiren besin bambaşka çıktı


Proteinin yanı sıra kolajen de kemik iyileşmesinde önemli rol oynayan, aynı zamanda hücreleri yenileyen ve cildi gençleştiren yapısı ile dikkat çekiyor. Bu besin değerini alarak da iyileşmeyi tetiklemek mümkün oluyor. Kelle paça çorbası, bu anlamda tercih edilebilecek en ideal besinlerin başında geliyor.
TÜTÜN ÜRÜNLERİ İYİLEŞMEYİ YAVAŞLATIYOR


Kullanılan tütün ürünleri, kemik iyileşmesini ve yaraların kapanmasını yavaşlatarak iyileşme sürecine büyük zarar veriyor. Diyabet, enfeksiyon gibi gerekçelerle de iyileşmesi gecikebilen bu hastalığın en büyük geciktiricilerinden biri de tütün ürünleri. Sağlıklı ve hızlı bir iyileşme süreci geçirmek istiyorsanız kemiğin kaynadığı süre boyunca tütünden uzak durmanız öneriliyor.KIRILAN ALANIN MORARMASI NE ANLAMA GELİR?


Halkın bildiği şekilde açıklandığında "kangren belirtisi" olabilen morarma, nihayetinde vücudun doğru şekilde işlediğini gösteren bir işaret olarak karşımıza çıkıyor. Cilt dokusu altında hücre onarma ve yenileme için toplanan hücreler, dışardan bir gözle bakıldığında morarma olarak algılanabiliyor.Kırık sonrası morarmalarında elbette doktor gözetiminden geçmek önem taşıyor, ancak moraran kırık kangren olur gibi düşüncelere girmek yalnızca sizi strese sokup iyileşmenizi geciktiren etkenlerden biri oluyor.kaynak:posta.com.tr

Bunlar da İlginizi Çekebilir