Covid-19 yaşam süresini kısaltıyor mu? Araştırmanın sonuçları şok etkisi yarattı! Uluslararası bir araştırma, COVID-19 salgını sonucu dünya genelinde beklenen yaşam süresi hakkında detayları ortaya çıkardı. İşte sonuçlar..
Detaylar için görsele dokunup diğer sayfaya geçiniz..
4 yıl önce hayatımıza giren ve hala etkilerini yaşadığımız salgın hastalık Covid-19 ile ilgili yeni bir iddia gündeme geldi.Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 pandemisini “küresel salgın” ilan etmesinin üzerinden tam 4 yıl geçti, bilimsel araştırmalar ise sürüyor.

Küresel Hastalık Yükü (GBD) çalışmasının 1950-2021 yıllarında 195 ülkedeki ölüm oranları ve beklenen yaşam süreleri analizinin yanı sıra anketler, nüfus sayımları ve diğer kaynaklardan elde edilen verilerden yararlanılan araştırmada, özellikle Kovid-19 salgını dönemine odaklanıldı. Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsünce (IHME) yürütülen araştırmada, dünya genelinde beklenen yaşam süresinin 2019 ile 2021 arasında 1,5 yılı aşkın azaldığı ve geçmişteki artışların keskin şekilde tersine döndüğü saptandı.
IHME’de görev yapan araştırmacılardan Dr. Austin E. Schumacher, Kovid-19 salgınının dünya genelindeki yetişkinler üzerinde derin etki bıraktığını belirterek, “Salgın sırasında, ülkelerin ve bölgelerin yüzde 84’ünde beklenen yaşam süresi azaldı. Bu durum, yeni patojenlerin yıkıcı potansiyel etkilerini ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı. Beklenen yaşam süresi, bir kişinin ortalama ne kadar yaşadığını ortaya koyan istatistiki bir ölçüt. Araştırmanın detayları, “The Lancet” adlı dergide yayımlandı.
Kaynak : kadinlarnet.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir