Çok büyük skandal depolardaki o ilaç sahte çıktı bilmeden içtik..Ayrıntılar Haberin Detayındadır… HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN GÖRSELE DO/KUNUNUZ...
Türkiye’deki üç ecza deposu üzerinden dünyaya satılan üç ilacın sahte olduğu tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü, 2020’de tüm dünyaya ‘acil’ koduyla uyarı yazısı yazdı. Sağlık Bakanlığı ise sadece bir il-açla ilgili yazı yayımladı. Diğerleri için yok! Bahse konu üç ila-ç SGK’ye alındı mı? Depolarda burlardan var mı? Hastalar kullandı mı?

İbni Sina SGK kurumunda yaşanan bir istifa ve sunulan istifa mektubu... Her şey bundan sonra başladı. Belki sürekli il-aç skandalını yazmam siz değerli okuyucuları yormuş olabilir. Fakat gazetecilikte fikri takip vardır. Ve bu iş, inanın ulaştığım belgeleri doğruladıkça üst düzey isimleri koltuğundan edecek noktaya doğru ilerliyor.

Zaten mağdur ve muhtaç ka-nser hastalarına sahte il-a-ç verilmesine karşı bugüne kadar birkaç bürokratın koltuğundan olması gerekiyordu.

Fakat burası Türkiye...

BAKANLIK DOĞRULADI

Dün yeni bir gelişme oldu. Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan Türkiye İl-aç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) resmi bir açıklama yaptı.

Açıklamasını malum medya “yalanlama” diye verdi ancak yazılarımda verdiğim bilgileri tek tek doğruladılar.

Açıklamada “Analiz için kurum laboratuvarına teslim edilen ila-çlar ile satın alınan il-açların aynı i-laç olup olmadığı hususunun TİTCK’nin bilgisi ve yetkisi dahilinde bir konu olmadığı, haberde yer alan ila-ç numunelerinin TİTCK’nin başlattığı incelemeye istinaden SGK tarafından resmi yazı ekinde kuruma iletildiği” belirtildi.

Devamında şu ifadeler aktarıldı:

“SGK tarafından kurumumuza teslim edilen numunelerin analiz sonucunda orijinal olduğu tespit edilmiştir. Ancak soruşturma gereği kolluk gözetimi altında depodan yeni numuneler temin edilmiştir. Depodan kolluk gözetiminde temin edilen numunelerin analiz sonucunda bu numunelerin sahte olduğu tespit edilmiştir. Bu süreçte her türlü inceleme ve soruşturma Bakanlığımızca gerçekleştirilmiş olup adli makamlara da gerekli bildirimler yapılmıştır.

Haberlere konu ilacın sahtelerinin, SGK ve TEB’e (Türkiye Eczacılar Birliği) satıldığı konusuyla ile ilgili olarak kurumumuz müfettişlerince yürütülen ve 17 Ekim 2019 tarihinde tamamlanan inceleme/soruşturma sonucunda, sahte il-aç ticareti yaptığı tespit edilen bazı firmalar ve ecza depoları hakkında 1262 sayılı kanunun, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuştur. Ayrıca konuyla ilgili satın alma yapan kuruluşların yetkili personeli hakkında da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.”

Açıklamanın mealini anlatayım... Sağlık Bakanlığı TİTCK diyor ki, “Ben il-açların alınmasında ve dağıtılmasında yetkili değilim ey ahali. Bunda SGK ve bağlı olduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilidir.

Söz konusu olay bana ulaştığında ben hemen müfettiş tayin ettim, analiz yaptırdım. SGK tarafından bana resmi yazı ile verilen ila-çlar gerçek çıktı. Ben buna inanmadım il-açları istedim ama vermediler. Kolluk gücü ile depodan aldım. Tekrar analiz yaptım. İla-çlar sahte çıktı. Sonra ilgililer hakkında rapor hazırladım ve savcılığa başvurdum. Ben yapılması gereken her şeyi yaptım”.

Bu konuda Sağlık Bakanlığı haklı...

Zaten yazı dizimde de i-laç alma yetkisinin İbni Sina SGK ve TEB’de olduğunu belirtmiştim ve kılavuzun bir gecede değiştirildiği iddiasınınsa Sağlık Bakanlığı kaynakları ile yaptığım görüşmeye ve açıklamalara istinaden doğru olmadığını yazımda belirtmiştim.

TİTCK ila-ç alımı yapamıyor, doğru. Kılavuz bir günde de değiştirilmemiş, biz bunu zaten yazdık. Ama şu soru karşımıza çıkıyor...

ŞİMDİ NE OLACAK?

Türk milletinin kaliteli ila-ç alması için İran, Arjantin vs. gibi ülkeleri listeden çıkarıyoruz, teşekkür ederiz. Ancak listeye üçüncü dünya ülkelerinden dahi beter durumda olan Bangladeş üretimi i-laçları ekliyoruz. Sonra bu ülkeden gelecek ilacın birini tekrar listeden çıkarıyoruz.

Neden eklendi?

Neden çıkarıldı?

Peki, şimdi ne olacak?

Gelin heyecanla okuyacağınızı düşündüğüm yeni aşamayı anlatayım.

Çünkü uluslararası bir skandalla karşı karşıyayız.


KAYNAK:haberimizbu.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir