Güncel Berat Albayrak
Ana Sayfa
17 Ocak 2022 ( 7854 izlenme )

Devlet hareket geçti. Annelerin hesabına 3 bin TL Yatırılacak !

Yeni senede 3000 TL’yi bulan ödenekler annelerin hesaplarına yatırılacak. Özellikle özel bakım yapılması gereken çocukları için bu destek daha da fazla oluyor. Çocuk 36 aylık olana kadar y’ararlanılan ve en fazla 32 ay süreyle alınabilen destek için bazı şartlar bulunuyor. 


Devletten ödeme için start verildi. Pek çok kişinin bilmediği o konu da açıklaması yapıldı.

Her ay 2800 TL olarak ödenen destek 2021 senesinde 3000 TL olarak ödenmeye devam edecek. Kreşler kapanınca Annelerin çocukları mecburen evde kalıyor.

Bu durumda çalışan anneler bakıcı bulmak mecburiyetinde kalıyor. Çoğu kişinin bilmediği ancak devlet tarafından sağlanan destekler ile her ay 2800 TL bakıcı desteği verilmekte. Evde çocuğuna bakacak kimse bulunmayan yurttaşlara b’akıcı isteğine karşılık olarak finansal destek oluşturuluyor.Finansal bunalımda olan annelere özel bakıcı hizmeti verilen kuruluşlardan b’akıcıyı kolayca bulabilirsiniz. Ancak v’irüs döneminde faaliyetini ara vermesi b’akıcı ihtiyacını ortaya koyuyor. Maddi durumu çok da yeterli olmayanlar için ve ödemekte zorlanan annelere devletten destek verilmekte. Aylık 2 Bin 800 TL Ödeme Yapılıyordu!

Devletten sigortalı çalışan kadın istihdamını artırmak için ve sigortalı eğitimli b’akıcı çalıştırılmasını t’eşvik edebilmek amacı ile SGK çalışan annelere her ay 300 Euro yani yaklaşık 2 000 800 TL b’akıcı desteği sağlıyor. Özel gereksinimli çocuğu bulunanları ise her ay verilen destek 350 Euro’yu buluyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sağlamış olduğu bu destekler hergün aşamalı olarak artıyor ve 2021 senesinde 325 Euro olan desteği 2022 yılı için 350 Euro olarak belirleniyor.

O İllerde İkamet Etmek Gerekiyor! Avrupa Birliği ile ortak olarak olarak yürütülen ve finanse edilen SGK’nın yürüttüğü eğitimli çocuk b’akıcılarının teşviki yolu ile kayıtlı kadın istihdamının desteklenmesi için İzmir, İstanbul ve Ankara illerinde çocuğuyla ikamet eden annelere müracaat olanağı oluşturuluyor. Çalışan annelerin iş ve yaşam dengesine katkıda bulunmak amacı ile çocukların bakımını sigortalı ve eğitimde b’akıcının yapmasını hedefleyen proje kapsamında b’akıcı desteği oluşturuluyor.

Başvuru tarihinden itibaren 02 yaş çocuğu olanlara ve 4A kapsamında çalışan annelere müracaat olanağı oluşturuluyor. İŞKUR Kimler Başvuru Yapabilir? Bu proje kapsamında 036 ay arasında çocuğu olan anneler bakım için destek ödemesi alabilir. Mesleki Yeterlilik Kurumu, İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sertifika ile profesyonelliğini ispatlayan bir b’akıcı hizmet sunabilmektedir. Çocuk 36 aya kadar olduğu takdirde en fazla 32 ay süreyle bu destekten faydalanabilmek de mümkündür. Projede gerekli koşulları sağlayıp destekten faydalanmak isteyenler edevlet şifresi ile SGK üzerinden müracaatlarını gerçekleştirebiliyorlar.

Annelere Destek Ödemesi Başvuru Şartları Nedir? SGK’ya müracaat yaratmak için öncelikle;024 ay aralığında çocuğun bulunması gerekmektedir. SGK kaydına göre proje döneminde analık izninde olmak gerekiyor. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinden birinde ikamet etme durumu bulunur. Çocuğunuzla aynı evde ikamet ediyor olmanız gerekmektedir. Bekar bir anneyseniz çocuğun velayetinin sizde olması ve çocuk ile aynı adreste yaşamanız gerekiyor. En geç k’esin kayıt tarihi itibari ile bir işverenin yanında sigortalı çalışıyor olmak ve full time çalışmak gerekmektedir. Eğitimli çocuk b’akıcısının full time sigortalı olarak çalıştırmanız ve çocuğunuzu bu b’akıcıya bıraktırmanız gerekiyor. B’akıcının ücretini en az asgari ücret seviyesinde ödemeniz koşulu bulunur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir