Uzmanı değerlendirdi: Bu sesi duyuyorsanız bölgenizde deprem olabilir!


Tüm ayrıntıyı gorsele dokunup ddiğer sayfamıza geçerek okuyunuz...
Yerin altından gelen garip sesler insanlar tarafından korku ve paniğe yol açarken, ünlü yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den konuyla ilgili açıklama geldi. Vatandaşların büyük bir deprem geliyor korkusuna Görür, ‘gaz olabilir’ dedi.

Bingöl'ün Sorhal ilçesinde yeraltından gelen sesler, bölge sakinlerinde büyük paniğe yol açtı.
Vatandaşlar yaşadıkları endişeyi sosyal medya hesapları üzerinden paylaşırken, bir vatandaş da Prof. Dr. Naci Görür'e Twitter üzerinden soru yöneltti.
Prof. Dr. Naci Görür ise, bölgede deprem riski olup olmadığına yönelik değerlendirmede bulundu. Görür, "Solhan'da yeraltından gelen seslerin sebebini incelemeden uzaktan tespit etmek zor" dedi.
Görür, açıklamasının devamında, "Tahmin ettiğim kadarıyla bu ses yerin derinliklerinde kayaların kırılmasına veya sürtünmesine işaret etmiyor.

Sanki geniş bir yüzeyden gaz çıkışını andırıyor. Özellikle deprem bölgelerinde toraktan çeşitli gazlar ve özellikle Radon gazı çıkar. Sanki ses gaz çıkışını andırıyor" ifadelerini kullandı.

Yapılan ihbarlar sonucu AFAD ekipleri bölgede inceleme yaptı. Yetkililerce zehirli gaz bulgusuna ulaşılamadığı ifade edildi. Bölgeye ayrıntılı incelemeler için uzman ekip gönderilecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir