Güncel Akdeniz'de
Uzun saçları yüzünden satanist dediler gönüllü olarak askere gitti şehit oldu. Pentagram grubunun gitaristi Ümit Yılbar'ın öyküsü galerimizde.
İnsanların kafalarındaki ön yargıların ve şekilciliğin ne kadar kötü olduğunu biliyoruz. İnsanlar çoğu zaman dış görünüşüyle insanları yargılayıp kafalarında bir şekle oturtabiliyor. Bu durumun ne kadar kötü olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu duruma en büyük örnekte vatan aşkıyla dolup taşan Şehit Ümit Yılbar'dır. Ümit Yılbar'ın öyküsünü sizler için derledik.

Türkiye'nin gelmiş geçmiş en köklü ve en efsane Heavy Metal gruplarından biri olan Pentagram grubunu, özellikle rock dinleyiciler tarafından iyi bilinir. Türkiye'nin en efsanevi rock gruplarından biri olan Pentagram grubunun hele bazı şarkıları, ağızlarda neredeyse marş olmuştur. Bu efsanevi grubun tarihi, belki de birçoğumuzun çocukluğundan eski. Ümit Yılbar'ın gruba girişi de hemen hemen o yıllara denk geliyor.

Pentagram grubu 1984 yılında Bursa'da bir lise grubu olarak kuruluyor. Grup Cenk Ünlü, Hakan Utangaç, Kaan Bozoğlu tarafından kuruluyor. Henüz kimsenin metal müziği tam olarak bilmediği zamanlarda ortaya çıkıyor bu grup. İki yıl sonra Hakan Utangaç gruptan çıkıyor ve yerinde Tarkan Gözübüyük geliyor. Böylece Pentagram'ın kemik kadrosu da oluşuyor ama tabii daha gruba eklenecekler biri daha var: Ümit Yılbar

Pentagram grubu her bakımdan bir efsaneydi. Bir Heavy Metal grubunun Bağcılar'daki düğün salonunda 200 kişilik konser verdiği daha önce görülmemiştir. Pentagram bunu yaptı. Pentagram'ın ilk konseri, bir düğün salonunda gerçekleşti.1988 yılında düğün salonunda gerçekleşen konserde büyük bir izdiham yaşandı. İzdiham o kadar büyüktü ki düğün salonunda sandalyeler havada uçuşuyor ve salon, konserden sonra ciddi bir tadilata giriyordu. Bu konserden sonra ikinci bir gitarist arayışı doğuyor ve nihayet Ümit Yılbar, Pentagram'a giriş yapıyor.

Athena'ya eğitim verdi
Ümit Yılbar daha ilkokul çağlarındayken eline gitar alıp çalan bir çocukmuş. İçinde büyük bir müzik aşkı olan Ümit Yılbar sadece bir müzikle ilgilenmiyor. Okuluna devam eden Ümit Yılbar, sporla da ilgileniyor. Ümit Yılbar İktisat fakültesini bitiriyor. Disk atma dalında milli atlet oluyor, aynı zamanda da kayak yapıyor. Yetenekli müzisyen Ümit Yılbar gitaristliğini aynı zamanda eğitmenliğe de dönüşüyor. Athena grubundan tanıdığımız Gökhan ve Hakan Özoğuz gibi bir çok başarılı sanatçının da gitar hocalığını yapıyor.

Ümit Yılbar'ın yaşadığı dönemlerde uzun saçlı olan bütün erkekler "kız gibi"; sert müzikler dinleyip siyah giyinenler ise "satanist" diye adlandırılıyor. Ümit Yılbar'da o dönemde görünüşü nedeniyle kesin hükümlere maruz kalmıştır. Hakkında konuşulanlara kulak asmayarak yoluna devam etmiştir. Hatta bu sebepten tartaklanıp hakarete maruz kalanlar bile olmuştur bu dönem. Tüm bu baskı dolu atmosfere rağmen ne yaptığı müzikten ne de yeteneklerinden vazgeçti Ümit Yılbar. Ama önce yapması gereken daha önemli bir işi vardı: Askere gitmek!
Türkiye'nin gelmiş geçmiş en köklü ve en efsane Heavy Metal gruplarından biri olan Pentagram grubunu, özellikle rock dinleyiciler tarafından iyi bilinir.
Pentagram grubu 1984 yılında Bursa'da bir lise grubu olarak Grup Cenk Ünlü, Hakan Utangaç, Kaan Bozoğlu tarafından kuruluyor.
Ümit Yılbar'ın yaşadığı dönemlerde uzun saçlı olan bütün erkekler "kız gibi" siyah giyinenler ise "satanist" diye adlandırılıyordu. Ümit Yılbar'da o dönemde görünüşü nedeniyle kesin hükümlere maruz kalmıştır.
Kariyerinin en iyi noktasındayken Ümit yılbar, gruptan ayrılıp askere gitmeye karar verdi. Siirt'in Eruh ilçesi Bağgözü Jandarma Komutanlığı'na komando olarak gidiyor.
Ümit Yılbar'ın 17 Kasım 1993'de terhis olup evine dönmesini bekleyen annesi 25 Eylül'de oğlu Ümit Yılbar'ın acı haberini alıyor.
Hep yaptığı gibi Ümit Yılbar annesine gülen yüzü ile çekilmiş bir fotoğraf göndermeyi ihmal etmiyor. Ümit Yılbar'ın 17 Kasım 1993'de terhis olup evine dönmesini bekleyen annesi 25 Eylül'de oğlu Ümit Yılbar'ın acı haberini alıyor. Ümit Yılbar 25 Eylül'de teröristlerle girdiği çatışma sonrası şehit düşüyor. Ümit Yılbar'ın, ölümünden 11 gün önce eşyaları arasında bulunan bir deftere karaladığı şiiri şöyle:
Bilmiyordum dağların bu kadar dik olduğunu Bilmiyordum gecelerin bu kadar uzun olduğunu Bilmiyordum zamanın bu kadar yavaş geçtiğini Ama biliyordum içimdeki vatan sevgisini Biliyordum içimdeki aşkı. Kanımı istersin toprağım Yoksa cesedimi mi Yeter ki sen susa Suyun olurum senin Tasmasından bağlanmış çılgın köpek gibiyim Salıvermiyorlar ki gideyim Bilmiyorlar mı ki ben Türk evladıyım Bırakın ben ölmeye gideyim Ben koymuşum bu yola baş İsterse düşsün kafama taş Vazgeçmem bu yoldan arkadaş Gelsin yedi düvel ezerim hepsini
Ümit Yılbar 14.05.1993 Bağgöze/SİİRT 26 yaşında, hayatının en güzel çağında olan bu "uzun saçlı" ve "asi" adam, içinde taşıdığı ve belki de tam istediği gibi vatan aşkıyla, vatan uğruna şehit düştü.
Bizler için, vatan için canını veren tüm şehitlerimizi saygı ile anıyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir