İlk turda 4.5 puan farkla seçimi önde biriren Erdoğan'ın ikinci turdaki oy oranı. Ayrıca Sinan Oğan hakkındaki yeni gelişme oy oranlarını ne ölçüde etkiledi.
Yeni sonuçlar yayınlandı
Detayı gorsele tklayarak diğer sayfaya geçerek okuyunuz...
14 Mayıs'taki seçimlerde yüzde 5,17 oy alan ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, The New York Times gazetesine konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 49,52; Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzde 44,89 oy aldığı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmasıyla; tüm gözlerin üzerine çevrildiği Oğan, dikkat çeken ifadeler kullandı.

YARIN KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞECEK
19 Mayıs yarın Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu ile görüşecek olan Oğan'ın ikinci tur için nasıl bir karar alacağı merak edilirken, bir adayı destekleme karşılığında yeni yönetimde üst düzey bir görev de istediği iddia edildi.

SİNAN OĞAN: "NEDEN BAKAN OLAYIM Kİ?"
Her fırsatta başta mültecilerin ülkelerine gönderilmesi ve terörle mücadelede kararlılık gibi bir takım kırmızı çizgileri olduğunu vurgulayan Oğan, New York Times'a yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmak varken neden bakan olayım ki?" diye konuştu.

Hangi adayı destekleyeceği konusuna ise açıklık getirmeyen Oğan, yarışın ikinci turuna kalan adaylarla ilgili kişisel görüşlerini açıkladı.

"ERDOĞAN'IN ÇALIŞMA AHLAKINA HAYRANIM"
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çalışma ahlakına 'hayran olduğunu' belirtti ancak karar vermeden önce başkalarına yeterince danışmadığı için eleştirdi.

CHP LİDERİ İÇİN DİKKAT ÇEKEN SÖZLER
Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan kadar çalışkan olmadığını kaydeden Oğan, bununla birlikte CHP liderinin geniş çapta başkalarının görüşlerini almasını önemsediğini ve kıymetli bulduğunu söyledi.

Oğan, olası bir destek talebi konusunda “Erdoğan ile görüştünüz mü?” sorusuna da doğrudan yanıt vermeyi tercih etmedi.

Seçimin ikinci turunda destek vereceği aday konusunda talep ettiği koşullara değinen Oğan, terörle bağlantılı olduğunu düşündüğü hiçbir siyasi partiyi istemediğini sözlerine ekledi..
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Habertürk'te katıldığı canlı yayında gündeme ilişkib açıklamalar yaptı. Anketlerin çoğunluğunda Kılıçdaroğlu'nun önde gösterilmesine vurgu yapan Yavuz, ilk tur sonunda çıkan sonucun Millet İttifakı'nın oylarına zarar vereceği yorumunda bulundu.

"BUGÜNLERDE BİRAZ DAHA FAZLA TER AKITIYORUZ"

Ali İhsan Yavuz'un açıklamalarından öne çıkanlar şunlar oldu: "Biz seferden sorumluyuz, netice almak Allah'a aittir. Size düşen üzerinize yüklenen vazifelerini bihakkın yerine getirmektir. Onun için biraz daha fazla ter akıtıyoruz bugünlerde.

"MUHALEFETE BAKINCA ÇOK DAHA RAHATIZ"

Muhalefete bakınca çok daha rahatız. 4,5 puan fark var ortada. Aynı zamanda Cumhur İttifakı'nın üstünlüğü var. Seçimden önceye döndüğümüzde en az 20 tane anket gösterebilirim. Bunların her biri Kemal Kılıçdaroğlu'nu önde gösteriyordu. Hatta öyle anketler var ki, 15-20 puan önde gösteriyordu. Bu kadar yoğun bir şekilde 'Kemal Kılıçdaroğlu önde, kazanacak' dendikten sonra bu fotoğraf aslında Millet İttifakı'nı oyundan düşürmüş olması lazım.

"ANKETLER 2. TURDA CUMHURBAŞKANIMIZIN YÜZDE 53-54'LE ÇIKACAĞINI GÖSTERİYOR"

Çok net söyleyeyim benim elimde 3 anket çalışması vardı ve 4-5 puan önde gösteriyordu. İkinci tur olması halinde de net bir şekilde sayın Cumhurbaşkanımız yüzde 53-54'ü bulan oy oranıyla sandıktan çıkacağını gösteriyordu. Biz seçimi aldıktan sonra 'oy oranımız ne olursa olsun' deme şansına sahip değiliz. 'Bütün imkanlarımızı seferber ettik mi, alabileceğimizi maksimum aldık mı' diye sormalıyız.

"DEPREME RAĞMEN KATILIM YÜKSEK OLDU"
Katılımın en yüksek olduğu süreci geçirdik. Geçersiz oyların en az olduğu süreci geçirdik. İnsanlar deprem sebebiyle katılımın düşük olacağını öngörüyordu. Ama buna rağmen yüksek oldu.

ÜÇ DÖNEM KURALINDA DEĞİŞİKLİK

Hiç kimsenin beklemediği hamleler yapıldı. Üç dönem kuralı genişletilerek uygulandı. Sayın Cumhurbaşkanımız değişimi çok iyi yönetti. Bu değişim beklentisinin katsayısının biraz daha yüksek olduğunu gördük. 22-23 yıldır Sakarya'da siyaset yapıyorum. 4 dönem milletvekilliği yapan birisiyim. Şimdi siz listeye Ali İhsan Yavuz'u koyduğunuzda diğerlerin tamamı değişse de Sakarya kamuoyu 'Bu liste değişmedi' diye anlar. Bizim tüzüğümüzde 3 dönem kuralı var. MKYK karar verdiğinde uygulanmayabilir. Eğer araya bir dönem boşluk verilmişse. Sonra bir 3 dönem bir daha başlıyor."

Bunlar da İlginizi Çekebilir