Güncel Ece Erken
Bakın Sebebi Neymiş..!Ölen kişinin çenesine neden bez bağlandığını öğrenince bir daha yapmayacaksınız! Hasta vefat ettikten sonra ağız kapatılır. Bir bez yardımıyla bağlanır. Neden bağlandığı ise akıllara durgunluk getirecek. Öğrendikten sonra bir daha bağlamak istemeyeceksiniz. İşte detayları…Ayrıntılar diğer sayfada haberimiz detayındadır.

İslam dini cenazeye bile olsa saygı duymayı tavsiye eder. Cenazeye karşı saygı ve bir defin adabı olarak ağızın bağlandığı bilinir. Önce ağzı kapatılır sonra bir bez yardımı ile ağzı bağlanır. Elleri yanda tutulur ve gözleri yumulur. Nedeni duyanları şaşırttı
Nedeni duyanları şaşırttı Sonra ö-lünün üzerine bir örtü çekilir ve üzerine bıçak bırakılır. Ö-ldükten sonra yıkanıncaya kadar beraberinde dua okumak mekruhtur. Ö-ldükten sonra saygının yanı sıra neden ağzının bağlandığı merak ediliyordu. Hem de, ö-ldükten sonra ayak baş parmakları da bağlanır.

Bunu yapar iken ise şu dua okunur: “Tanrı’ın ismiyle ve Rasûlullah’ın ulusi (dini) üstünde olsun.Allah’ım, onun işini kolaylaştır, bundan sonrasını ona kolay eyle, onu seni görmekle mutlu eyle. Dünyadan kendisi için çıkanı, kendisinin çıktığı şeylerden hayırlı eyle.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir