Erkeği olmadan üreyen kerevit türü tehlike saçmaya başladı.

Erkeği olmadan üreyen kerevit türü tehlike saçmaya başladı. Bir erkeğe ihtiyaç duymadan üreyebilen dişilerden oluşan 30 yıl önce ortaya çıkan bu korkutucu, yeni bir kerevit türü, hızla çoğalıp dünya genelindeki dengeyi ve düzeni işgal etmeye başladı.
Ortaya çıkan mutasyonlu kerevit büyük bir tehlike yaratıyor
Nature, Ecology an Evolution (doğa, ekoloji ve evrim) adlı bilim dergisinde yayımlanan bir araştırma bizlere çarpıcı bir gerçeği sundu. Arştırmalara göre bu yeni işgalciler, Madagaskar'daki yerli kerevit türünün neslini ciddi anlamda tehlikeye atıyor. Araştırma ekibinden Dr. Wolfgang Stein, Kanada devlet televizyonu CBC'ye yaptığı açıklamada: 'Bir benekli kerevitiniz varsa, üç ay sonra 200 ya da 300 tane olur' dedi.

İşte detaylar...
Bilim insanları tarafından yapılan çalışmaya göre benekli kerevit adı verilen bu hayvan, DNA'sındaki bir mutasyon sayesinde tek başına ürüyor.
Kanada'da satılmasına rağmen yetkililer bu türün evlerde olmaması gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulundu.
Avrupa Birliği tarafından yasaklanan 10 bacaklı bu yeni türün bilimsel adı Procambarus Virginalis olarak geçiyor ve yeni bir tür olan canlı sadece 30 yıllık bir geçmişe sahip.
Japonya, Madagaskar, İsveç ve ABD gibi birçok ülkede görülen bu tür korku salmaya devam ediyor.
Her şey 1990'lı yıllarda Almanya'daki bulunan pet shop'da başladı. Florida'ya özgü bir tür olan pullu kerevitin bir dişisi ek bir kromozom dizisiyle dünyaya geldi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir