Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışan herkesi yakından ilgilendiren bir öneride bulundu. Ülkemizde günlük 8 saat olan mesai saatleri ile ilgili yapılan açıklama ardından birçok kişi detayları merak ediyor ve araştırıyor.
Devamını okumak için görsele d'k'n'n..
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışan herkesi yakından ilgilendiren bir öneride bulundu. Ülkemizde günlük 8 saat olan mesai saatleri ile ilgili yapılan açıklama ardından birçok kişi detayları merak ediyor ve araştırıyor. Bakan Bilgin, haftalık 45 saat olan çalışma süresinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti. İşte detaylar...


8 SAATLİK MESAİ 6 SAATE Mİ DÜŞECEK? - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışan her vatandaşı yakından ilgilendiren bir öneride bulundu. Bakan Bilgin, gelişen yeni iş ortamları nedeniyle günlük mesai saatlerinin yeniden ele alınması gerektiğini belirtti. Peki, Türkiye'de resmi çalışma saatleri ne? Bakan Bilgin'in mesai saati önerisi ne? İşte detaylar...


BAKAN VEDAT BİLGİN'DEN 6 SAAT MESAİ ÖNERİSİ!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı Memur-Sen Genel Kurulu'nda konuştu. Bakan Vedat Bilgin, "Çalışma saatlerini yeniden düzenlemeliyiz. İngiltere'de 6 saat uygulamasına geçildi, 5 saat deneniyor" dedi.

Bakan Vedat Bilgin, "İlk eylem Chicago'da çalışma sürelerinin 10 saate indirilmesi konusundaydı. Fakat daha sonra eylemler büyüdü. Dünya çapında yayıldı ve 8 saat talepleri ortaya çıktı. Yaklaşık yine 100 yıla yakındır veya 100 yıldan biraz daha fazla da dünyanın çeşitli ülkelerinde Uluslararası Çalışma Örgütü kuruluşuyla çalışma süreleri 8 saate indirildi. Şimdi bir başka çağda yaşıyoruz. Bu 8 saat talebinin olduğu dönem hepimizin bildiği gibi sanayi çağının başladığı dönemdi. Şimdi soru şu; bundan 100 sene önce işçiler 1 saatte ne kadar, çalışanlar 1 saatte ne kadar ürün üretiyordular, hizmet üretiyordular, bugün 1 saatte ne kadar üretiyorlar? Herhalde araya giren bu teknolojik değişimle, bu teknolojik devrimle işçilerin, emekçilerin, hizmet sektöründe çalışan emekçilerin ürettikleri değer, ürettikleri ürün, ürettikleri hizmet katlanarak artmıştır. Bunun için artık günümüzde tartışılması gereken, bu 1 Mayıslarda tartışılması gereken ilk şey çalışma sürelerinin halen sanayi çağının başlangıcında talep edilen 8 saat civarında kalması olabilir mi? Elbette açıkça olamaz. Dolayısıyla biz Türkler de çalışma hayatımızı modernize ederek çalışma sürelerinin yeniden daha insani şartlarda, emeğin verimliliğini birim verimliliğindeki artışı dikkate alarak yeniden düzenlemek durumundayız. İngiltere'de bir pilot çalışma yapıldı ve 6 saat uygulamasına geçildi. 6 saatten sonra bunun da yetersiz olduğu için 5 saat denemesi yapılıyor. Dünyanın pek çok yerinde başta akademisyenler olmak üzere bu çalışmalar yapılıyor." ifadelerini kullandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir