Öksürük, akciğerleri dış etkilere karşı korur ve bir refleks ile gerçekleşir.


İnsan vücudunun solunum sisteminde bulunan savunma mekanizmalarının en önemlilerinden olan öksürük, akciğerleri dış etkilere karşı korur ve bir refleks ile gerçekleşir. Çoğunlukla virüslerden kaynaklanan öksürüğün birçok nedeni vardır, en doğru cevabı bulmak için öksürük ile birlikte olan ateş gibi başka belirtiler de dikkate alınmalı ve doktor muayenesine başvurulmalıdır. Öksürüğü geçirmek için ilaç tedavisinin yanı sıra doğal yöntemler de bulunmaktadır.

Çoğu zaman virüslerden kaynaklanan öksürüğün sebebini doğru bir şekilde anlayabilmek için öksürüğün ne kadar zaman devam ettiğine, öksürük ile birlikte kan gibi başka maddelerin de olup olmadığına ve vücutta başka belirtilerin de başlayıp başlamadığına dikkat etmek gerekir.
Kuru ve balgamlı öksürük nasıl gider sorusunun cevabı oldukça basittir. Kuru öksürük eğer kronik bir hastalıktan kaynaklanıyorsa kişilerin muhakkak bir hekime başvurmaları gerekir; eğer öksürük basit hastalıktan kaynaklanıyorsa bitki çayı ve gıda takviyesi kullanmak öksürük şikayetini sonlandırmada yardımcı olacaktır. KARANFİL, ZENCEFİL VE BAL Zencefil vücuttaki iltihap düşürücü özelliği, karanfil ise boğaz ve ağız yolundaki iltihaplarda hem ağrıyı azaltan hem de antiseptik özelliği ile biliniyor. Bal ise hem enerji vücuttaki alerjik semptomları azaltması ile üçlüyü tamamlıyor. Boğazı yumuşatıyor.
Öksürüğünüzü anında bu sihirli üçlü kesecek - Resim: 3 Bir çay kaşığı kadar toz zencefile bir çay kaşığı kadar karanfil karıştırın sonra bu karışıma bir yemek kaşığı bal ekleyin. Bu karışımı çay gibi ısıtarak ya da kaşıklayarak tüketebilirsiniz. İsterseniz bu sihirli üçlüye limon da ekleyebilirsiniz. ZENCEFİL, MEYANKÖKÜ VE ŞAHTERE Bir diğer öneriyi ise aktarlardan alacağınız bir menü ile tamamlayabilirsiniz. Çünkü bu sihirli üçlü her evde bulunmayabilir. Bir tatlı kaşığı şahtereyi, bir tatlı kaşığı öğütülmüş meyan kökü ve yine bir tatlı kaşığı toz zencefili kaynatılmış suda karıştırın. 3-5 dakika demlenmesini bekleyin ve sonra için. Eğer birden çok kişi içecekse ölçeklerini kişi başına artırabilirsiniz. Bu çayı sabah ve akşamları günde iki kez içebilirsiniz. Ülkemizde de yetişen ve latince adı Fumaria officinalis olan şehtarenin özellikle vücuttaki iltihabın çözülmesinde etkili olduğu biliniyor.kaynak:posta.com.tr ÖNEMLİ NOT:HER ZAMAN ÖNCELİKLE DOKTORUNUZA DANIŞINIZ

Bunlar da İlginizi Çekebilir