Güncel Bayram günü
Türkiye'de yaşanan, fiziğin bile açıklayamadığı doğa üstü olaylar bir yenisi de geçen akşam Maraş'ta meydana gelen depremde yaşandı. Gökyüzünde bir anda beliren gizemli şekli gören tahminde bulundu.
Türkiye’de yaşanan, fiziğin bile açıklayamadığı doğaüstü olaylara bir yenisi de geçtiğimiz akşam Maraş'ta meydana gelen depremde yaşandı. Gökyüzünde bir anda beliren gizemli şekli gören uzmanlar tedirgin oldu.
Kendimizi bildiğimizden beri genellikle abi ve ablalarımızın bizleri korkutmak amaçlı anlattıkları hikayeleri hatırlarsınız. Küçük yaşta başlayan bu korkunç hikayeler serüveni ilerleyen yaşlarımızda filmlere dönüşür. Hele ki Türkiye’de, böyle olaylar yaşandığı iddia edilen bir köyü varken. Yazları ziyarete gittiğimiz memleketimizin köyleri şehirden farklı olarak daha bir sessiz olurken insanın uyumasına engel bir sessizliğe neden oluyor. Trafik, insan gürültüsü gibi seslere alışkın olduğumuz şehirlerde geceleri ıssız sokaklar bile o kadar korkunç gelmeyebiliyor. Nedeni ise her an her yerden bir insana rahatça karşılaşabilecek olmamız sanırım. Köylerde ise zifiri karanlıkta oluşan ölüm sessizliği bile akıl sağlığınızı bozmaya yetiyor.

Maraş'ta yaşanan deprem sonrası ortaya çıkan video herkesi şoke etti. Uzman isimler bir araya gelerek yaşanan enteresan olay hakkında açıklama yaptı. İşte detaylar...
DHA’da yer alan habere göre; Geçtiğimiz akşam Düzce Gölyaka’da meydana gelen 5.9 şiddetindeki deprem, İstanbul başta olmak üzere bir çok ilde hissedildi. Deprem anının kameralara yansıyan görüntülerinde, sallantı sırasında gökyüzünde oluşan ışık dikkatleri çekti. Aynı olayın 17 Ağustos 1999 İzmit depreminde de yaşandığını belirten Prof. Dr. Pınar, "Bu sismik enerjinin açığa çıkması genelde fayın hareketiyle meydana gelir. Fay hareketi ile çok yüksek ısı açığa çıkar. Aynı şekilde dün sabahki depremle birlikte bölgede bir ışık görüldü. Bunun kaynağı tamamen faylanmayla alakalı. Şunu da belirtmekte fayda var. Bir fay üzerinde biriken sismik enerjinin yüzde 90’ı tamamen ısıyla çıkar. O hareketle birlikte büyük ısı oluşmaktadır. Sadece geri kalan yüzde 10 sismik enerjiyle açığa çıkar. Bu aslında çok önemli bir olay. Çünkü eğer biriken enerjinin tamamı sismik dalgalara dönüşmüş olsaydı, bizim bugün gördüğümüz şiddetin 10 katı şiddetli dalgalar görebilirdik. Dolayısıyla bu fayın hareketiyle biriken enerjinin yüzde 90’ı ısıyla ortaya çıkması çok faydalı bir olay. Sadece yüzde 10 kısmı deprem dalgası olarak yayılmaktadır. Işık olarak gördüğümüz kısım yüzde 90’lık kısım. Çünkü fayın hareketi ile iki bloğun birbirine sürtmesiyle birlikte çok büyük ısı açığa çıkar. Görülen o ışıklar yüzde 90’lık kısım dediğimiz sismik enerjinin ısıya dönüşme olayıdır. Benzer olay sadece dün akşamki depremde olmadı aynı olay 17 Ağustos 1999 İzmit depreminde de görülmüş vatandaşlar tarafından bildirilmişti" dedi.
Deprem nedeniyle binlerce insan evinden olmuştu. Depremin en çok etkilediği şehirlerden olan Hatay'da ise dikkat çeken bir görüntü ortaya çıktı. Deprem bölgesinde pek çok vatandaşın dikkatini çekerek tedirginlik oluşturan görüntünün Ay halesi olduğu anlaşıldı.
Bölge halkı çıkan dumanlarla birlikte ne yapacağını şaşırırken Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, durumla ilgili açıklamalarda bulundu. Görüntülerin heyelandan dolayı ortaya çıktığını belirten Görür, "Volkan olmasına imkan yok. Hem orada volkan olmaz hem de volkan o şekilde oluşmaz. O bölge peş peşe iki büyük deprem yaşadı. Olsa olsa heyelan olur. Duman dedikleri de heyelan sırasında yükselen toz bulutu. Bölge halkının tedirgin olmasına gerek yok. Herhangi bir tehlike arz ettiğini düşünmüyorum" dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir