Öğle Vaktinde şehirlerimiz sallandı! Deprem oldu. AFAD büyüklüğünü açıkladı. Naci Görür bu illerde deprem olacağını bildirmişti. Dün açıklama yaptı bugün ise deprem oldu. Geçmiş olsun.. HABER İÇİN G,öR,SeL,E DO,K,UNU,NU,Z,ZZ
AFAD’dan aktarılan bilgiye göre; Hatay’ın Yayladağı ilçesinde saat 14:56’da 3.6 büyüklüğünde Deprem gerçekleşti. Depremin derinliği 10.74 km olarak duyuruldu. Hatay’ın Yayladağı ilçesinde 3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Bu sarsıntılar sonrası bir televizyon kanalına konuk olan yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür; Adana, Kayseri, Adıyaman ve Hakkari’yi uyardı. Bu illerin Doğu Anadolu fayının bulunduğu bölgeye yakın olduğuna dikkat çeken Görür, “Bu illerde birtakım hareketlilik olabilir” ifadelerini kullandı.

“ADANA’DA BEKLEDİĞİM DEPREM 6’LAR MERTEBESİNDE OLUR”İzmir yarımadasında ciddi faylar var. Bölgede önemli ölçüde fay atımları olduğu için bölgede faylarda stres alanlarında değişimler olmuştur. 7 Şubat’ta ben Adana ve İskenderun yöresine dikkat edelim demiştim. Deprem büyüklüğü de stresi transfer ettiğin zaman deprem oluşturacak fay boyutu nedir o önemli. Küçük fay öyle büyük deprem üretemez. Adana’da genelde çoğu zaman gördüğümüz aletsel dönemde bile büyük ölçüde 6’lar mertebesinde deprem var. Adana’da beklediğim deprem 6’lar mertebesinde olur. Diyarbakır’a kadar böyle büyük, yıkıcı deprem beklemiyorum. Oraya yakın olabilecek bir deprem de orayı etkiler ama bu komşunun depremi olur. Diyelim Kayseri’nin orada olan faylar vardır. Son depremlerden sonra orada da bir takım stres alanı değişimleri olmuş olabilir.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir